Afta na wardze

Afta na wardze

Afta w ustach to powszechny i w wielu przypadkach systematycznie nawracający problem zdrowotny. Choć mija samoistnie i nie jest żadną niebezpieczną chorobą, sprawia ogromny ból, nie pozostając bez wpływu na samopoczucie psychofizyczne. Może powstawać w całej jamie ustnej, przy czym chyba najbardziej uciążliwa jest afta na wardze.

afta na ustachAfta na ustach bywa czasem nazywana opryszczką, choć w rzeczywistości są to zupełnie inne rodzaje zmian. Afta jest stanem zapalnym błony śluzowej, ma formę okrągłej, płaskiej, pokrytej białą warstwą nadżerki z wyraźnym, czerwonym obrysowaniem. Otwarta rana bardzo piecze, a niekiedy wywołuje powiększenie szyjnych węzłów chłonnych i podniesioną temperaturę. Stopień odczuwanego bólu, zwłaszcza podczas dotyku, zależny jest od kilku czynników, m.in. od ilości aft, ich wielkości i tego, gdzie i w jaki sposób w ustach się wytworzyły. Nieduża afta, umiejscowiona z boku czy schowana pod językiem, sprawia nieco mniej problemu, ponieważ nie jest aż tak bardzo wystawiona na kontakt z pokarmem, zębami, śliną czy sztućcami, jak właśnie afta na wardze. Ponadto, wyjątkowo utrudnione może być w takiej sytuacji mówienie, ponieważ ruch ust, na których znajduje się nadżerka, przynosi dodatkową bolesność.

Dlaczego pojawia się afta na ustach?

Na to pytanie niełatwo jest udzielić konkretnej odpowiedzi, ponieważ możliwych przyczyn takiego stanu jest całkiem sporo. Często dopiero wykonanie badań pozwala na ich ustalenie.

Do głównych źródeł owrzodzeń warg zalicza się:

 1. przypadkowe ugryzienie się, uderzenie, skaleczenie widelcem, szczoteczką, protezą, aparatem ortodontycznym, trzymanym w ustach długopisem lub jakikolwiek inny uraz mechaniczny;
 2. problemy z systemem odpornościowym, osłabienie, spadek sił, zmęczenie;
 3. reakcja na sytuację stresową;
 4. zaatakowanie organizmu przez chorobę przewlekłą, np. nowotwór, wrzodziejące zapalenie jelit, wirus HIV, infekcję bakteryjną;
 5. eakcja na konserwanty zawarte w żywności lub niektóre składniki w pastach do zębów;
 6. wahania hormonów w czasie ciąży lub miesiączki;
 7. wpływ niektórych środków farmakologicznych, np. leków, które zalecane są w czasie anginy;
 8. niedobór witamin (szczególnie z grupy B) oraz niektórych składników mineralnych;
 9. alergia;
 10. czynniki rodzinne (dziedziczenie dolegliwości po rodzicach).

Afty na wardze

Afta na wardze może występować grupowo lub pojedynczo. Większe formy mają rozmiary dochodzące do 3 cm, są najbardziej dokuczliwe i niekiedy pozostawiają nawet blizny. Często wymagają środków przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, leczenia antybiotykowego, sterydowego lub pozbycia się ich poprzez zabieg kauteryzacji. Małe afty na ustach to kilkumilimetrowe nadżerki, które goją się po upływie najpóźniej dwóch tygodni.

W obu przypadkach ważne jest dokładne i delikatne mycie zębów oraz całej jamy ustnej, a także prawidłowy sposób odżywiania (zbilansowana dieta, dużo witamin, jogurty naturalne, brak przetworzonej żywności i słonych, ostrych i kwaśnych pokarmów). Bardzo pomocne mogą być również apteczne produkty na afty w formie żelów, płynów, aerozoli, a nawet rozpuszczalnych plastrów, które niwelują ból i chronią ranę przed dostawaniem się do niej śliny czy jedzenia.

Warto również zastosować metody typowo domowe. Afta na ustach może zagoić się szybciej, jeśli użyjemy odpowiedniej płukanki, np. rumiankowej, szałwiowej, miętowej lub roztworu wody z solą. Nie zaszkodzi też okład z lodu lub woreczka z herbatą (działanie ściągające) oraz smarowania papką z rozpuszczonej sody oczyszczonej, tabletki aspiryny lub pieprzu cayenne.

4.9/5 - (8 votes)

Comments

 1. jeden taki
  Pamiętajcie tylko, żeby nie pomylić afty na wardze z opryszczką. Bo to są dwie całkowicie różne sprawy i całkowicie inaczej należy je leczyć. Afty w gruncie rzeczy pozbyć się łatwiej, a w przypadku opryszczki jest jedna zła wiadomość: jak już się raz miało, to wirus zostaje w organizmie na zawsze i może się uaktywniać regularnie.