Afta na podniebieniu

Afta na podniebieniuSuffering from toothache. Beautiful young woman suffering from toothache while standing against grey background

Afty to bolesne owrzodzenia, które mogą pojawić się w różnych miejscach jamy ustnej. Najczęściej występuje afta na podniebieniu. Jakie są najskuteczniejsze metody domowe i apteczne na to, aby szybko się ich pozbyć?

Afty – co to jest i jak wyglądają?

Najczęściej pojawiają się u dzieci i młodzieży, ale również chorują na nie osoby dorosłe – afty mają charakter niewielkich owrzodzeń, które tworzą się na śluzówce jamy ustnej. Pojawiają się w różnych miejscach:

 • afty na podniebieniu miękkim
 • afty na wewnętrznej stronie warg
 • afty na policzkach
 • afta na migdale
 • afta na dnie jamy ustnej
 • afty w gardle

Można rozpoznać je bardzo łatwo – mają postać białej plamki, która otoczona jest rumieniem. Towarzyszy jej ból, pieczenie czy swędzenie. Przed pojawieniem się zmiany może także dojść do mrowienia, swędzenia i pieczenia w miejscu, w którym niedługo zacznie formować się owrzodzenie.

Skąd biorą się afty w jamie ustnej?

Medycyna nie ma pewności, skąd biorą się afty, ale potwierdzono, że ich pojawienie się może wynikać z określonych chorób i stanów przewlekłych. U większości osób afta na podniebieniu, wardze czy policzku jest jednak efektem urazów mechanicznych lub alergii.

Na afty narażone są osoby noszące aparaty ortodontyczne, protezy; osoby, które nie dbają o higienę jamy ustnej, nie szczotkują prawidłowo zębów. Ich pojawieniu się mogą sprzyjać: stosowanie niektórych past do zębów, nietolerancje pokarmowe i alergie. Dowiedziono także, że afty częściej pojawiają się u osób z zaburzeniami hormonalnymi, zaburzeniami działania układu pokarmowego, nerwowego, przy niedoborach witaminy B12, cynku, żelaza i kwasu foliowego.

Jak leczy się afty na podniebieniu?

aftaU większości osób nie ma potrzeby stosowania specjalnego leczenia – afta na podniebieniu, na policzku, wardze czy na migdale na ogół samoczynnie znika po około 1-3 tygodniach. Można jednak stosować domowe i apteczne metody, które pozwalają na zmniejszenie towarzyszących jej dolegliwości, takich jak ból, pieczenie, swędzenie.

Zarówno domowe, jak i apteczne metody pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów, przy czym preparaty dostępne w aptekach potrafią dać szybszy efekt w uśmierzaniu bólu, ze względu na zawartość specjalnych substancji przeciwbólowych.

Domowe sposoby na afty na podniebieniu:

 • płukanie jamy ustnej łagodnym roztworem soli – pół łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody
 • miejscowe odkażenie rany wodą utlenioną
 • przygotowanie papki z sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia zmieszanego z wodą, aby powstała gęsta masa i nałożenie jej miejscowo na aftę
 • płukanki ziołowe – z rumianku, liści maliny, szałwii, łopianu lekarskiego
 • przyłożenie do afty woreczka z zaparzoną herbatą

W aptekach możemy znaleźć z kolei pełną gamę preparatów przeznaczonych do stosowania w jamie ustnej. Mają one najczęściej postać kremów, żeli lub płynów, także w sprayu, które są łatwe w nakładaniu w miejscach trudno dostępnych, na przykład wtedy, gdy pojawi się afta na podniebieniu czy na migdale. Mają działanie przeciwzapalne, odkażające, łagodzą zmiany, powodują uśmierzenie bólu, nawilżają, a także mogą pokrywać tkankę ochronną warstwą, która stanowi barierę dla uszkodzonej okolicy.

Preparaty apteczne przeznaczone do leczenia aft często bazują również na naturalnych składnikach, na przykład wyciągu z szałwii, siemieniu lnianym, arnice, które wspomagają leczenie owrzodzeń w jamie ustnej.

Nawracające afty? Warto udać się do lekarza!

Jeśli afty na podniebieniu albo w innych miejscach pojawiają się więcej niż jeden raz do roku, może świadczyć to o chorobie – aftozie nawrotowej, czyli nawracającym aftowym zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej. Najczęściej narażone są na nią osoby, u których afty występują rodzinnie. Zaleca się wówczas skonsultowanie z lekarzem w celu wybrania odpowiedniej kuracji uśmierzającej dolegliwości i zapobiegającej częstemu pojawianiu się owrzodzeń.

5/5 - (9 votes)

Comments

 1. Jajecznica
  Mam często afty na podniebieniu, a właściwie miałem. Polecam dobry sposób, który u mnie się idealnie sprawdził: odstawiłem szczoteczkę elektryczną i zacząłem myć zęby taką klasyczną, normalną, napędzaną ręką :) Okazało się, że afty praktycznie się nie pojawiają i mam tak już od dwóch miesięcy mimo przeziębień i tak dalej. Okazuje się, że większość z aft na podniebieniu było efektem uszkodzenia mechanicznego, którego nawet nie czułem.