Afta na dziąśle

Afta na dziąśle

Afta na dziąśle to dość często spotykana dolegliwość jamy ustnej. Wiąże się ze stanem zapalnym błony śluzowej i zwykle jest powodem sporego bólu. Skąd bierze się afta na dziąsłach? Co warto na ten temat wiedzieć?

Afty na dziąsłach to po prostu rodzaj otwartego owrzodzenia tego miejsca. Mają postać nadżerki, wewnątrz której powstaje nalot w białym kolorze, a dookoła zaczerwienienie lub obrzęk. Całość może powstać w różnych rejonach dziąseł i mieć wielkość od kilku milimetrów do nawet 1-2 centymetrów. Każdy, u kogo choć raz pojawiła się afta na dziąśle wie doskonale, że powoduje ona uciążliwy ból i pieczenie. Bardzo dużym problemem staje się wówczas jedzenie (zwłaszcza potraw ostrych, kwaśnych, gorących), a także picie i mówienie. Każdy dotyk zmienionego miejsca jest bardzo nieprzyjemny.

Skąd się biorą afty na dziąsłach

Afta na dziąsłach, zwłaszcza przy większych formach, wywołuje często dodatkowe dolegliwości. Węzły chłonne mogą ulec powiększeniu, człowiek czuje się osłabiony, apatyczny, miewa także podwyższoną temperaturę. U niektórych może zwiększyć się pragnienie, ale apetyt zdecydowanie się osłabia. Warto skorzystać wówczas z pomocy lekarskiej.

Małe afty na dziąsłach z reguły znikają same po kilku dniach i są znacznie mniej dokuczliwe. Co ważne, owrzodzenia tego typu czasem występują pojedynczo, jednak zdarza się również i tak, że atakują grupowo. Niekiedy ich pojawienie zwiastuje uczucie swędzenia lub mrowienia, jednak u większości pacjentów afta na dziąśle pojawia się bez wcześniejszych sygnałów. Spore grono osób miewa afty nawracające, za które odpowiada przede wszystkim czynnik genetyczny.

Przyczyny aft na dziąsłach

Warto wspomnieć również o tym, dlaczego powstają afty na dziąsłach. Temat ten wciąż jest przedmiotem badań, jednak wedle lekarzy do najczęstszych źródeł nadżerek jamy ustnej należą:spadek odporności organizmu (na skutek infekcji, stresu, przemęczenia);

  1. uraz mechaniczny, zadraśnięcie (np. przez uderzenie, otarcie widelcem czy szczotką podczas mycia zębów, skaleczenie wywołane aparatem ortodontycznym);
  2. w przypadku kobiet menstruacja i wszelkie zmiany związane z hormonami w tym okresie;
  3. nieodpowiednia dieta;
  4. niedobory niektórych składników (przede wszystkim chodzi o żelazo, kwas foliowy, cynk i witaminę B12);
  5. inne choroby (zapalenie jelit, refluks, zapalenie zatok, celiakia, opryszczka, infekcja grzybicza jelit, angina, białaczka, alergie);
  6. stosowanie niektórych rodzajów lekarstw, w tym antybiotyków.

Sposoby na afty na dziąsłach

Co zatem robić, gdy zauważymy, ze pojawiła się afta na dziąśle? Jeśli jest niewielka, trzeba po prostu przeczekać kilka dni (do 2 tygodni), stosując domowe metody. Przede wszystkim należy płukać jamę ustną – dobrze sprawdzi się przy tym rumianek, szałwia lub soda oczyszczona, można użyć także płynu dostępnego w każdej drogerii. Wiele osób poleca także smarowanie afty na dziąsłach rozpuszczoną wcześniej tabletką aspiryny. Można także udać się do apteki i zakupić bez recepty preparat na tego rodzaju dolegliwości (krople, żele, maści).

Bardzo istotna jest wyjątkowa dbałość o higienę jamy ustnej, a także unikanie nieodpowiednich w tym czasie produktów spożywczych. Nie należy jeść pokarmów pikantnych, kwaśnych, słonych czy twardych, ponieważ wywołają dodatkowe podrażnienie i bolesność, a gojenie znacznie się przeciągnie. Jeśli afta na dziąsłach staje się duża (1-2 cm), często nawraca, powoduje inne dolegliwości – wówczas należy odwiedzić dentystę lub internistę. Niekiedy konieczne jest zastosowanie antybiotyków lub innych leków, a także przeprowadzenie badań w celu wykrycia przyczyny występowania aft.

4.9/5 - (22 votes)

Comments

  1. Alvin
    Afta na dziąśle jest niestety najbardziej bolesna, bo nie ma jak się do niej dostać. Z mojego doświadczenia z aftami wynika, że niestety coraz więcej aft pojawia się na dziąśle jak się już jakaś pierwsza pojawi, a do tego zdecydowanie najdłużej się je leczy.