Dlaczego warto iść do stomatologa?

Dlaczego warto iść do stomatologa?Dentysta rozmawia z pacjentką

Stomatolog to osoba, która dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu jest uprawniona do praktycznego wykorzystania swoich umiejętności z zakresu stomatologii. Zatem, gdy zęby czy dziąsła bolą, bądź też są powodem do wstydu warto poszukać ratunku w gabinecie stomatologicznym.

Zabiegi u stomatologa

Obecnie oferowany jest szeroki zakres profesjonalnych usług, które pozwolą nam na zadbanie o zdrowy uśmiech. Przykłady zabiegów przedstawiono poniżej:

  • Wybielanie,
  • Zmiana kształtu zębów,
  • Wypełnienia (np. kanapkowe, kompozytowe, koronowe)
  • Licówki,
  • Implanty (np. tytanowe, cyrkonowe)

Lekarz dentysta a lekarz stomatolog

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy lekarz dentysta i lekarz stomatolog to ta sama osoba? Okazuje się, że tak – zajmują się dokładnie tym samym, jedyna różnica polega na roku ukończenia studiów. Wszyscy którzy ukończyli studia po 2002 roku otrzymali tytuł lekarza dentysty – było to spowodowane koniecznością ujednolicenia przepisów, po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Wizyta u dentysty

Wizyta u dentysty wydaje się sprawą powszechną i codzienną, jednak nie dla każdego. Obecnie masa osób czuje obawę przed wizytą na fotelu dentystycznym, ma wątpliwości czy stomatolog to właśnie osoba, która może im w danym problemie pomóc. Poniżej poruszono kwestie, które warto mieć na uwadze przed wybraniem się do stomatologa.

Opryszczka a dentysta

Kiedy na ustach pojawi się opryszczka – a dentysta czeka już w gabinecie, niestety musimy niezwłocznie odwołać wizytę. Opryszczka to dość nieprzyjemna i nieestetyczna dolegliwość, która może przeszkodzić w niektórych czynnościach takich jak wizyta u dentysty. Zabiegi dentystyczne wiążą się z bezpośrednią ingerencją w okolicach ust, a miejsce, w którym występuje opryszczka jest wyjątkowo wrażliwe i bolesne. Już jeden nieostrożny ruch lekarza może spowodować naruszenie pęcherza i przeniesienie zainfekowanego płynu surowiczego na inne tkanki. Jama gębowa i gardło mogą zostać zainfekowane, co znacznie utrudnia przyjmowanie posiłków, powoduje dotkliwy ból i ciężko się goi. Ponadto istnieje ryzyko, że wirusem HSV1 zarazi się personel gabinetu.

Znieczulenie u dentysty

Odczuwanie bólu jest cechą subiektywną – ludzie mogą znacznie różnić się tolerancją na ból i odczuwać strach przed dentystą. Dlatego niektórzy nie wyobrażają sobie leczenia zębów bez znieczulenia przy najmniejszym ubytku. Znieczulenie u dentysty może występować w postaci:

  • Znieczulenia powierzchniowego (np. aerozole, żele) – ta technika wykorzystywana jest zazwyczaj przed wkłuciem igły docelowego znieczulenia, znajduje także uzasadnienie podczas usuwania zębów mlecznych
  • Znieczulenia nasiękowego – podany środek blokuje drobne gałązki nerwowe okolicy podania oraz trafia w głąb kości, porażając nerwy tam zlokalizowane. Ten rodzaj znieczulenia wykorzystywany jest np. w stomatologii zachowawczej, protetyce, do usuwania zębów, pobierania wycinków ze zmienionej błony śluzowej itp.
  • Znieczulenia przewodowego – tą technikę wykorzystuje się do uśpienia czynności nerwu podczas usuwania zębów bocznych dolnych np. ósemek.

Zaufany i sprawdzony stomatolog powinien jednak doradzić czy znieczulenie jest konieczne, jeśli tak to w jakiej postaci. Podanie znieczulenia zazwyczaj nie boli, jest to jedno lub kilka wkłuć igłą, jednakże przy pacjentach bardziej podatnych na ból możliwe jest zastosowanie w pierwszej kolejności znieczulenia powierzchniowego.

Strach przed dentystą

U wielu osób samo słowo: „stomatolog” wzbudza niepokój. Strach przed dentystą wynika głównie z lęku przed bólem. Do objawów dentofobii należą:

  • Niestrawność,
  • bóle brzucha,
  • biegunka,
  • problemy ze snem.

Kluczowe w zwalczaniu lęku jest znalezienie zaufanego, miłego, profesjonalnego dentysty. Najlepiej jeśli jest to lekarz dentysta z polecenia rodziny, przyjaciół.

Przed pierwszym przeglądem u dentysty dla dzieci warto przygotować się do wizyty wcześniej w domu. Przede wszystkim liczy się pozytywne nastawienie dziecka do wizyty, nie możemy malucha straszyć wizjami bólu, borowania i wyrywania zębów. Nie powinniśmy dzielić się z dziećmi swoimi traumatycznymi wspomnieniami, jeśli takie mamy. Warto zacząć wcześnie i zabrać na wizytę dziecko przed ukończeniem 2-ego roku życia. Aby stomatolog dziecięcy wzbudzał ciekawość, a nie strach, dobrym sposobem jest zabawa w dentystę w domu – niech maluch np. leczy zęby swoim misiom.

Dla dziecka wizyta u dentysty jest tak samo stresująca, jak wizyta u pediatry. Przeraża biały fartuch, obecność nieznanej aparatury, dlatego dobrze jeśli dentysta dla dzieci jest osobą sprawdzoną. Warto udać się do gabinetu zaadresowanego dla dzieci, gdzie personel także jest nastawiony na wizyty młodszych pacjentów. Kolorowe ściany, czy bajkowo dostosowany fotel na pewno zachęcą malucha do rozgoszczenia się w gabinecie, a wspólne śpiewanie piosenek z personelem pomoże dziecku odwrócić uwagę od tego co stomatolog robi w jego jamie ustnej.

5/5 - (37 votes)

Comments

  1. carion
    tez sie do dzisiaj boje wizyt u dentysty i nawet jezeli wiem ze to mocno irracjonalny strach to nie potrafie sie go pozbyc?
  2. anias
    my w rodzinie mamy wszyscy tego samego zaprzyjaznionego dentyste i jest super. W te wakacje bykl z nami nawet na wyjezdzie na domki wiec dzieci tym bardziej sie do niego przyzwyczaily :)
  3. Sylwek
    Ja mam zawsze uczucie czarnej dziury w brzuchu jak mam isc na zabieg do swojego stomatologa, ale w sumie jak juz siade na krzeslo to jest okej. Umie cwaniak zagadać mnie dobrze.
  4. Eliza
    Moja corka chodzi ze mna regularnie na moje zabiegi zeby widziec, ze dentysta to nic strasznego i tak powinno sie robic a nie jakies straszenie.