Proteza na implantach – jak zadbać o swoje zdrowie, piękny uśmiech i komfort psychiczny

Proteza na implantach – jak zadbać o swoje zdrowie, piękny uśmiech i komfort psychiczny

Kiedy dyskomfort podczas użytkowania czy niesatysfakcjonujące względy estetyczne tradycyjnych uzupełnień protetycznych stanowią problem, warto sięgnąć po rozwiązanie protetyczne oferowane przez współczesną stomatologię. Proteza na implantach, bo o niej mowa, to antidotum na brak olśniewającego uśmiechu czy kłopoty w zaburzonych czynnościach żucia.

Czym są protezy na implantach?

Uzupełnienia, które łączą w sobie elementy protezy ruchomej i stałej to właśnie protezy na implantach. Mogą odbudowywać częściowe luki uzębienia (brak jednego bądź kilku zębów) lub jego całkowite braki. Są to rozwiązania zwiększające codzienny komfort użytkowania. Zastosowana proteza na implantach, pomoże odbudować całkowite bezzębie mocując protezę tylko na 2 (żuchwa) lub 4 (szczęka) implantach, co znacznie obniża koszty takiego leczenia.

Dlaczego proteza na implantach jest lepsza niż proteza ruchoma?Proteza

Kiedy niedostępne były protezy na implantach pacjenci musieli korzystać między innymi z protez ruchomych. Jak sama nazwa wskazuje proteza ruchoma jest protezą zdejmowaną, która może zastępować całkowite braki uzębienia (proteza akrylowa osiadająca) lub uzupełniać tylko częściowe braki zębów (być protezą akrylową lub szkieletową mocowaną na różnego rodzaju klamrach wspierających się o zęby własne pacjenta).

Jak pokazały lata obserwacji i rozmów z pacjentami, niestety do głównych wad takich rozwiązań należą:

 • destrukcyjny wpływ na podłoże kostne i przyczynianie się do zwiększonego jego zaniku na skutek ucisku poprzez osiadanie na wyrostku zębodołowym
 • stany zapalne śluzówki jamy ustnej lub jej zanikanie na skutek nadmiernego się o nią ocierania protezy
 • brak stabilizacji podczas mówienia czy żucia – zwłaszcza w przypadku całkowitych protez na łuku żuchwy
 • szybsze ścieranie się szkliwa na zębach, o które opierają się klamry w przypadku uzupełnień częściowych
 • gorsza estetyka ze względu na niedające się czasami ukryć klamry mocujące

Proteza na implantach jest korzystniejsza od protezy ruchomej ponieważ zaletą tej pierwszej jest całkowity brak wad tej drugiej.

Schemat leczenia z zastosowaniem protezy na implantach

Pierwszym z etapów rozpoczynających wykonanie protezy na implantach jest ocena możliwości umocowania w kości samych implantów. Lekarz zleca w tym celu badanie tomograficzne CBCT, na podstawie, którego może zdecydować czy warunki pozwalają na zastosowanie implantów czy konieczne jest użycie jednoczęściowych mini implantów.

Po okresie osteointegracji i wygojeniu się śluzówki przyzębia – zwykle trwa to od 3 do 6 miesięcy – przystępuje się do dalszego procesu leczenie. Obejmuje on prace protetyczne i uzależniony jest od wcześniejszych ustaleń podjętych na etapie planowania. Uwzględnia oczekiwania pacjenta co do rozwiązań czynnościowych i estetycznych w obrębie jego możliwości finansowych. Gdy wykonywana jest proteza na implantach cena całości kosztów leczenia, uzależniona jest w znacznie mniejszym stopniu, od ceny samych implantów (czyli systemów oferowanych przez poszczególnych producentów) a głównie różnicowana jest kosztami etapu protetycznego. Omawiając ze stomatologiem kosztorys podejmowana jest decyzja czy proteza ma być mocowana na wkręcanych bezpośrednio w implant zatrzaskach kulowych czy typu „Locator”? Czy proteza będzie dodatkowo stabilizowana belką Doldera? Z jakiego materiału zostaną wykonane korony zębów?
Proteza na implantach
Ponieważ okres leczenia protetycznego rozłożony jest na kilka wizyt (ilość spotkań uzależniona jest od wybranego rodzaju pracy protetycznej), by pomóc pacjentowi funkcjonować bez skrępowania w dniu codziennym, zakładana jest proteza tymczasowa – proteza na implantach w jeden dzień, to rozwiązanie, które od razu po wyjściu z gabinetu, pozwala cieszyć się komfortem psychicznym w oczekiwaniu na właściwą, ostateczną już protezę.

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem dbania o zęby jest profilaktyka. Kiedy jednak jest już za późno na samą prewencję, a chcielibyśmy poprawić stan swojego uzębienia warto zainteresować się rozwiązaniem jakim jest proteza na implantach. Niewątpliwą zaletą tej metody jest uzyskanie bardzo dobrego stosunku jakości (wysoka estetyka i komfort użytkowania) do ceny (dużo niższa niż za pojedyncze implanty zębowe).

Najważniejsze jednak by zrobić pierwszy krok i udać się na konsultację do lekarza stomatologa, który opracuje dla nas najkorzystniejszy plan leczenia. 

5/5 - (1 vote)

Comments

 1. mleczak123
  Dobrze, dobrze niech stomatologia się rozwija coraz bardziej. Niestety tak to już jest w życiu, że nawet jak człowiek dba o swoje uzębinie to i tak może je stracić z różnych przypadków. Wydawać by się mogło, że taka proteza na implnach jest strasznie droga, ale o dziwno nie wychodzi za nią dużo.
 2. pennyX
  fajna taka proteza na implantach. Pamiętam jak tata miał ruchomą i miał przez nią same problemy, ale też nie było nas stać na lepszą. Technika idzie teraz do przodu to i ceny lecą w dół no i dobrze. :)
 3. EvaN
  Jest to pierwszy artykuł na temat protez na implantach, który tak szczegółowo opisał proces ich zakładania i jak to wszystko wygląda od strony technicznej. Aż się miło czytało. Dzięki za artykuł!