Afty u niemowlaka
Afty u niemowlaka to małe wykwity w formie zapalnych owrzodzeń, pojawiające się głównie na dziąsłach, języku lub policzkach. Choć w żaden sposób nie zagrażają życiu ani zdrowiu malucha, to mogą stanowić spory problem, również dla rodziców. Co więc należy wiedzieć na temat afty u niemowląt?
Afta u niemowlaka, choć bardzo uciążliwa, nie jest niczym rzadkim czy niespotykanym. Co więcej, problem ten zdarza się zarówno dzieciom w tym wieku, jak i ludziom dorosłym. Nie da się jednak ukryć, że afty u niemowląt są znacznie trudniejsze z uwagi na etap rozwoju dziecka. Wyglądają jak jasne pęcherzyki, zmieniające się w kremowy nalot, z charakterystycznymi, zaczerwienionymi granicami. Do ich głównych objawów zalicza się ból, często bardzo silny, piekąco-szczypiący, który powstaje w wyniku kontaktu zmiany ze śliną, pokarmem czy przy dotyku np. języka, smoczka, łyżeczki lub ręki. Z tego powodu dziecko staje się płaczliwe i rozdrażnione, traci apetyt, ogarnia go osłabienie, może mieć kłopoty ze spokojnym snem. Nierzadkie są również przypadki gorączkowania w tym czasie.
Przyczyny afty u niemowlaka
Afty u niemowląt wynikają z infekcji wirusowej lub bakteryjnej, stanu zapalnego, spadku odporności organizmu. Często powodem są uszkodzenia mechaniczne – wystarczy, ze dziecko zrani się zabawką, ugryzie w język czy policzek, albo mocno uderzy w trakcie zabawy czy upadku. W miejsce ubytku śluzówki jamy ustnej powstanie wówczas z pewnością afta.
Niekiedy odpowiedzialność za wytwarzanie się wykwitów ponoszą dorośli, którzy zupełnie lekceważą konieczność dbania o czystość jamy ustnej dzieci w tym wieku lub myją dziecku zęby i dziąsła w sposób nieprawidłowy (np. zbyt intensywny, co powoduje ranki, a w ich miejsce – nadżerki). Afta u niemowlaka często pojawia się w momencie, gdy maluch ząbkuje, a jego śluzówka staje się miękka i podatna na tego rodzaju owrzodzenia. Pediatrzy podkreślają również, że afta u niemowląt może być objawem zapalenia jelit lub innej, poważnej choroby, która wymaga oddzielnej terapii. Przyczyną nadżerek są też niedobory w organizmie dziecka (m.in. żelaza, fosforu, witaminy B12). Z tego powodu częste afty u niemowlaka powinny zostać skonsultowane z lekarzem.
Sposoby na afty u niemowlaka
Co zatem zrobić, gdy pojawi się afta u niemowlaka? Wszystko zależy od jej rodzaju i towarzyszących jej objawów. Gdy zmiana w jamie ustnej jest raczej niewielka i występuje w liczbie pojedynczej, a dziecko nie odmawia ssania mleka z piersi czy przyjmowania innych pokarmów, wówczas wystarczy przeczekać ten czas. Nie powinien on trwać więcej niż do tygodnia. Można przemywać dziecku buzię gazikiem nasączonym naparem z rumianku, który dzięki swym naturalnym właściwościom może przyspieszyć gojenie i zadziałać przeciwbakteryjnie.
W przypadku większej afty u niemowląt stosuje się dodatkowo płyny do jamy ustnej lub spray, który dość łatwo aplikować. Czasem sprawdzają się również żele. Żadnego środka aptecznego nie należy podawać dziecku na własną rękę, a jedynie za porozumieniem z pediatrą. Jeśli afty u niemowlaka objawiają się podwyższoną temperaturą, warto podać przeznaczony dla dzieci lek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym.
Ważna sprawa w sytuacji występowania owrzodzeń śluzówki jamy ustnej tak małego dziecka to sposób jego karmienia. Maluch, który żywiony jest nie tylko mlekiem matki, powinien otrzymywać w tym okresie szczególnie delikatne pokarmy. Wszystkie podawane mu dania i produkty powinny być maksymalnie rozdrobnione, by dziecko nie musiało zbyt intensywnie ich przeżuwać ani gryźć, ponieważ właśnie to wywołuje największy ból w ustach.
Comments