Afta na języku

Afta na języku

Choć afty kojarzy się z bolesnymi owrzodzeniami błony śluzowej w jamie ustnej, to jednym z miejsc, gdzie najczęściej pojawia się afta, jest język. Afta na języku jest dolegliwością dość bolesną, jednak jej konsekwencje nie są groźne dla zdrowia, o ile sama afta nie jest schorzeniem nawracającym. Czym są afty na języku i czy w jakiś sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

Skąd się biorą afty

Afty na języku mogą się pojawić jako konsekwencja różnych zdarzeń, w tym nawyków i chorób. Afta pod językiem, podobnie jak afta na języku, zwykle występuje pojedynczo i jest zmianą dość dużą. Czerwone, bolesne obrzmienie błony śluzowej dość szybko pokrywa się białym nalotem. Zdarza się, że afty na języku mogą być pomylone z pleśniawkami. O ile afty występują u dorosłych i u dzieci, o tyle pleśniawki są dość charakterystyczną chorobą, którą diagnozuje się jedynie u dzieci. Dodatkowa różnica pomiędzy każdym ze schorzeń obejmuje również bolesność zmiany – w pleśniawkach owrzodzenie jest niemal bezbolesne.

Występowanie afty – pierwsze objawy

Początki choroby mają dość podobny przebieg. Najpierw pojawia się bolesne owrzodzenie czy nadżerka, które po maksymalnie dwóch dniach pokrywają się białym nalotem. Na tym etapie u części pacjentów powiększone są także węzły chłonne. Małe afty mogą się wyleczyć samoistnie, a proces ten trwa około tygodnia. Większe zmiany goją się dłużej, bo nawet 4 tygodnie, jednak w wielu przypadkach na miejscu afty pojawia się blizna. O ile afty pojawiają się sporadycznie, pacjent nie ma powodów do niepokoju. Natomiast jeśli afta na języku lub afta pod językiem pojawiają się nawet kilka razy w ciągu roku, nie chcą się goić przez długi czas, a przy okazji dochodzi do zakażenia innych błon śluzowych, wówczas mówi się o aftozie nawrotowej, zwanej także aftowym zapaleniem błony śluzowej.

Co wywołuje afty

Za rozwój choroby odpowiadają bardzo różne czynniki. Do powstawania aft na języku przyczynia się niewłaściwa higiena jamy ustnej, noszenie aparatów ortodontycznych czy źle dopasowanych protez oraz niektóre choroby jamy ustnej, np. próchnica czy parodontoza. Afta może powstać z powodu jedzenia niemytych owoców i warzyw czy używania brudnych sztućców. Na języku afty powstają także na skutek mechanicznego uszkodzenia, jakim jest podrażnienie twardym pokarmem lub ugryzienie się w język. Przyjmowanie niektórych leków, w tym sterydów, ale również niedobór niektórych składników mineralnych w żywności mogą nasilać objawy choroby. Wielu lekarzy uważa, że afty wywołują choroby autoimmunologiczne czy schorzenia ogólnoustrojowe (jak refluks, zapalenie migdałków, zapalenie zatok czy alergie pokarmowe).

Naturalne metody leczenia aft

afty na językuW kontekście afty na języku mówi się zwykle albo o pozostawieniu afty samej sobie, bowiem zmiana i tak wygoi się po kilku dniach, albo w kontekście maści przeciwzapalnych o działaniu antyseptycznym, którymi zmianę się regularnie smaruje.

Tymczasem wielu lekarzy zaleca regularne płukanie jamy ustnej ziołowymi naparami. Zwykle do tego celu stosuje się napar z szałwii, łopianu, rumianku czy liście malin. Przy aftach nawracających, które są również rozległe, wskazane może być sięgnięcie po antybiotyki, a w niektórych przypadkach – także po sterydy. W czasie leczenia zmian na języku należy zachować bardzo rygorystyczną higienę jamy ustnej, ważne jest również unikanie spożywania produktów bardzo gorących, pikantnych oraz twardych, które również mogą podrażniać istniejące już owrzodzenia. Natomiast dieta musi być wzbogacona o naturalne probiotyki, warzywa strączkowe oraz czosnek.

4.9/5 - (20 votes)

Comments

  1. Monika
    Afta na języku przynajmniej nie boli tak, jak afty na podniebieniu. Język można ułożyć w dowolnym miejscu i nie musi on akurat aftą obcierać o zęby czy dziąsła. W przypadku języka z aftą przynajmniej da się to jakoś kontrolować. No cóż, zawsze trzeba szukać pozytywów, nawet jak się ma afty...