Co na afty?

Co na afty?

Niemal każdy człowiek przynajmniej raz w życiu miał aftę, czyli owrzodzenie lub nadżerkę w jamie ustnej. Bolesna dolegliwość skutkuje dużym dyskomfortem, ponieważ dość kłopotliwe jest wówczas jedzenie i mowa. Jak radzić sobie z tym problemem? Co na afty sprawdza się najlepiej?

Czym są afty

czym są aftyAfta ma kształt zbliżony do okrągłego. Z zewnątrz otoczona jest intensywnie czerwonym rumieniem, natomiast jej środek wypełnia jasny nalot. Wszystkiemu może towarzyszyć również stan zapalny. Afty to owrzodzenia różnych rozmiarów i m.in. od tego zależy siła odczuwanego bólu.

Zmiany atakują dziąsła, język, podniebienie, wargi, policzki. Pojawiają się zwykle w momencie osłabienia, stresu, zmian hormonalnych, próchnicy, choroby, zażywania środków farmakologicznych czy braku niezbędnych składników i witamin. Często wytwarzają się w miejscu skaleczenia, za co odpowiadać mogą aparaty korekcyjne, szczoteczka do zębów, sztućce, uderzenie czy przygryzienie. Nawracające afty są dość powszechną dolegliwością, która dotyka ludzi bez względu na wiek.

Co robić, gdy pojawi się afta

Wszystko zależy od jej formy i wielkości, a także częstotliwości występowania. Gdy ma to miejsce ok. 1-2 razy w roku, nie powinno być powodem do niepokoju. Jeśli jednak są to częste afty, lepiej zdecydować się na wizytę u lekarza. Jeżeli chodzi o rozmiary – małe nadżerki, a więc takie, które mają nie więcej niż parę milimetrów, goją się same, znikając z reguły po około tygodniu, bez pozostawiania po sobie śladów w postaci blizn. Mimo wszystko mogą powodować pieczenie, dlatego warto zastosować przynajmniej domowe sposoby ich leczenia.

Świetnie na afty sprawdzają się różnego rodzaju płukanki. Można wykorzystać w tym celu:

  1. wodę z sodą oczyszczoną;
  2. wodę z solą;
  3. wodę z naturalnym żelem z aloesu;
  4. zioła (rumianek, mięta, szałwia);
  5. drogeryjne płyny do płukania jamy ustnej.

Dobrym pomysłem jest także okład torebki herbaty (czarnej lub ziołowej) lub olejku goździkowego. Dzięki temu rana wysusza się i szybciej goi. Wiele osób, które cierpią na częste afty stosuje również metodę smarowania owrzodzenia olejem kokosowym, miodem lub rozpuszczoną w wodzie tabletką posiadającą w składzie kwas acetylosalicylowy. Wystarczy niewielką ilość wybranego produktu nanieść za pomocą patyczka lub wacika na nadżerkę. Trzeba jednak przy tym zadbać o szczególną higienę, by nie spowodować dodatkowego zakażenia, a także zachować delikatność, by nie podrażnić rany. Niekiedy na zniwelowanie bólu pomaga również kostka lodu. Oczywiście nie zaszkodzą też produkty apteczne, takie jak plastry lub żele na afty. Wiele osób pozytywnie ocenia ich działanie.

Sposoby na duże afty

W przypadku, gdy afty mają większe rozmiary (nawet do 30 mm) i utrzymują się do kilku tygodni, domowe metody mogą być jedynie uzupełnienieduże aftym. Dolegliwość jest wówczas na tyle kłopotliwa i bolesna, że należy zgłosić problem u lekarza pierwszego kontaktu lub stomatologa. Zazwyczaj konieczne są wówczas leki doustne, często antybiotykoterapia lub sterydoterapia. Jeśli dodatkowym objawem jest podwyższona temperatura, lekarz zaleci środki przeciwgorączkowe. Wiele zależy oczywiście od przyczyny dolegliwości, dlatego przeprowadza się odpowiednie badania. Częste afty mogą być skutkiem ubocznym innej choroby, która wymagać będzie osobnego leczenia.

Bez względu na typ afty, trzeba pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Pierwsza z nich to dokładne, ale i ostrożne czyszczenie zębów w taki sposób, by nie skaleczyć dodatkowo nadżerki. Warto zwrócić uwagę na składniki pasty (nie powinna zawierać laurylosiarczanu sodu, który działa drażniąco). Druga sprawa to dieta eliminująca wszystko, co kwaśne i ostre. Warto wziąć pod uwagę, że tego rodzaju produkty powodują nawracające afty.

4.9/5 - (14 votes)

Comments

  1. Jasiek
    Według mnie na afty najlepszy jest czystek. Znakomicie je ściąga i osusza, dzięki czemu szybko się goją i przede wszystkim przestają tak boleć. Wystarczą dwie płukanki i jest już naprawdę lepiej. Brałem już różne maści na afty, ale to właśnie zioła sprawdzają się najbardziej.