Przyczyny powstawania aft

Przyczyny powstawania aft

W momencie, kiedy w naszej jamie ustnej powstaje afta, odczuwamy delikatny dyskomfort, który rośnie wraz z jej powiększaniem się. Bardzo często afty nie da się pominąć, ani przejść z nią do porządku dziennego – trzeba ją zidentyfikować i wdrożyć odpowiednie leczenie, a także zastanowić się, jakie są przyczyny jej powstawania. W przeciwnym razie mogą one powracać. Gdy pojawi sią afta przyczyny powinniśmy poznać, jeśli świadomie obserwujemy swój organizm.

Czym są afty?

afta u kobietyJest to stan zapalny, który pojawia się w jamie ustnej i może obejmować śluzówkę warg, języka lub też fałd skórny będący połączeniem dziąseł i policzków. Kiedy afta się już pojawi, bez problemu możemy wyczuć ją językiem, a ponieważ może mieć wielkość aż do 2 cm, w pewnym momencie może znacznie utrudnić nam mówienie, a także jedzenie i picie. Zupełnie nieleczona afta może zniknąć samoistnie po kilku tygodniach, często jednak zdarza się tak, że afty mogą nawracać lub też namnażać się i występować w większych skupiskach. Aftą nie można się zarazić, ale gdy już się pojawi, to skutecznie utrudni nam życie.

Afty – przyczyny powstawania

Afty i pleśniawki pojawiają się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, które często lubią brać do buzi różnego rodzaju przedmioty. Częściej jednak forma przewlekła dotyczy osób dorosłych i przyczyny aft zależą w dużej mierze od ich wielkości.

Przyczyn powstawania aft może być co najmniej kilka:

– Wspólną przyczyną powstawania wszystkich rodzajów aft jest niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej brak. Afty pojawiają się w momencie, kiedy za rzadko szczotkujemy zęby lub używamy do tego niewłaściwych preparatów, kiedy obgryzamy paznokcie lub zapominamy o myciu rąk. Mówiąc o higienie jamy ustnej, ma się też na myśli mycie owoców i warzyw przed spożyciem oraz jedzenie czystymi sztućcami – wszelki brud i zanieczyszczenia sprzyjają pojawianiu się aft. Przyjmuje się też, że niektóre pokarmy mogą sprzyjać aftom, mogą to być na przykład niektóre sery.

– Afty mogą też mieć podłoże genetyczne. Jeśli w naszej rodzinie zdarzały się przypadki, gdzie ktoś notorycznie cierpiał na afty – bardzo prawdopodobne jest, że dzieci także będą borykały się z tym schorzeniem.

– Na afty w oczywisty sposób wpływa także wszystko to, co dotyczy bezpośrednio naszych zębów: występowanie próchnicy, ale też różnego rodzaju uszkodzenia, powikłania po zabiegach dentystycznych, urazy, a nawet źle dobrana proteza czy też kamień nazębny. Z tego też względu tak ważna jest ciągła profilaktyka zdrowia jamy ustnej, gdyż jeden problem w naturalny sposób może pociągać za sobą kolejny.

– Może się to wydawać niezbyt oczywiste, ale na powstawanie aft ma wpływ także styl naszego życia. Badania pokazały, że sprzyjają im niedobory niektórych pierwiastków w naszej codziennej diecie, a mowa tutaj na przykład o żelazie czy witaminie B12. Dodatkowo duża ilość stresu w naszym życiu również może im sprzyjać – tak jak i alergia czy też stosowanie niektórych leków, a w szczególności antybiotyków.

Afty mogą też być dla nas znakiem tego, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego, mogą też towarzyszyć wielu chorobom. Mogą się więc pojawić w przebiegu chorób hematologicznych, a także przy okazji celiakii czy też wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Można się ich też spodziewać przy chorobach związanych ze znacznym obniżeniem odporności organizmu.

Natomiast notorycznie pojawiające się afty mogą okazać się aftozą nawrotową – wówczas lepiej od razu skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Leczenie aft

Leczenie aft

Afta (aphtosis) to ubytek w błonie śluzowej jamy ustnej, powstający zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ma formę jasnej nadżerki lub owrzodzenia, którego brzegi otacza widoczny rumień. Ponieważ tego typu zmiana jest płytką, ale otwartą raną, nietrudno domyślić się, że sprawia ogromny, szczypiący ból, a często również dodatkowe objawy. Co wówczas robić? Jakie w przypadku afty leki będą skuteczną formą terapii?

Jak wygląda afta

Jak wygląda afta

Bolesne owrzodzenia i nadżerki, bo właśnie tym są afty, są dość powszechną dolegliwością, z jaką spotykają się pacjenci. Sama afta może towarzyszyć niektórym stanom – często o aftach mówi się, gdy u pacjenta wyżynają się zęby mądrości, czasem pojawiają się jako efekt niewłaściwej dbałości o higienę jamy ustnej. Jak zatem można leczyć afty i co należy robić, aby uniknąć ich bolesnej obecności?

Jak wygląda afta

aftyAfta formalnie jet ubytkiem błony śluzowej, który pacjent odbiera jako bolesną nadżerkę czy wręcz owrzodzenie. Najczęściej afty pojawiają się na podniebieniu miękkim, policzkach, języku czy wargach, przy czym mogą one występować pojedynczo, choć w wielu przypadkach grupują się w większe skupiska.

Nie każda nadżerka to afta. Aftę można rozpoznać po białym nalocie na wierzchu oraz po mocno zaczerwienionym brzegu zmiany chorobowej, który dodatkowo boli. Afty mogą mieć zróżnicowaną wielkość, jednak najczęściej ich średnica nie przekracza 3 mm. Zdarza się, że afty bywają mylone z pleśniawkami ze względu na biały nalot. Pleśniawki są mniej bolesne niż afty i można je spotkać jedynie u dzieci.

Objawy pojawienia się aft

Niewielkie okrągłe owrzodzenia w błonie śluzowej zwykle w ciągu 1-2 dni pokrywają się białym nalotem. Pojawieniu się małych aft może towarzyszyć ból i powiększenie węzłów chłonnych. Takie afty goją się w ciągu około tygodnia. Duże afty leczy się dłużej, nawet do 4 tygodni, natomiast sama afta może spowodować, że pojawi się blizna na śluzówce.

Co wywołuje afty

Z aftami małymi o charakterze nawracającym często walczą osoby dorosłe. Do ich powstania przyczynia się niewłaściwa higiena jamy ustnej, w tym m.in. jedzenie brudnymi sztućcami, czy gryzienie długopisu. Czasem za ich powstanie odpowiada nieodpowiednio dopasowana proteza, podrażnienia do jakich doszło w czasie zabiegów stomatologicznych czy wspomniane już wyżynanie się ósemek. Do powstawania małych aft mogą się także przyczyniać alergie pokarmowe.

W wielu przypadkach, zwłaszcza gdy afty są nawracającymi owrzodzeniami, mówi się o dziedzicznej skłonności do ich powstawania. Duże afty wywołuje niewłaściwa higiena jamy ustnej, jedzenie niektórych produktów, w tym zawierających konserwanty, ale również niedobór niektórych witamin i składników mineralnych (żelazo, kwas foliowy, witamina B12). Afty mogą również wywoływać niektóre choroby autoimmunologiczne, np. HIV, oraz zaburzenia hormonalne. U niektórych pacjentów pojawiają się afty opryszczkopodobne, które można rozpoznać głównie po ich liczbie: w krótkim czasie może się pojawić nawet kilkaset drobniutkich aft o charakterze nawracającym.

Jak wyleczyć aftę

Większość aft goi się samoczynnie po maksymalnie czterech tygodniach. W tym czasie należy rygorystycznie przestrzegać higieny jamy ustnej oraz unikać podrażnienia afty, które może wywołać jedzenie zbyt gorących czy zbyt twardych pokarmów. Do lekarza warto się zgłosić przy aftach nawracających, które pojawiają się co najmniej raz w roku.

Leczenie aft jest zwykle leczeniem objawowym, w którym stosuje się maści przeciwzapalne i o działaniu antyseptycznym. Produkt musi mieć odpowiednią konsystencję ze względu na wilgoć w jamie ustnej. Jeśli afty pojawiły się w miejscach trudno dostępnych, wówczas preparat powinien być lekiem w sprayu. Do dość licznych zmian dochodzi u pacjentów noszących aparty ortodontyczne. Ze względu na ich umiejscowienie, w takich przypadkach warto wybrać lek w postaci płynu do płukania jamy ustnej. Taki płyn powinien zawierać kwas hialuronowy lub poliwinylopirolidon (PVP).

Co na afty?

Co na afty?

Niemal każdy człowiek przynajmniej raz w życiu miał aftę, czyli owrzodzenie lub nadżerkę w jamie ustnej. Bolesna dolegliwość skutkuje dużym dyskomfortem, ponieważ dość kłopotliwe jest wówczas jedzenie i mowa. Jak radzić sobie z tym problemem? Co na afty sprawdza się najlepiej?

Afty w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej

Jednym z problemów, z którym pacjenci zgłaszają się m.in. do stomatologów, są afty w jamie ustnej. Niewielkie ubytki śluzówki połączone z obrzękiem i stanem zapalnym są nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne, ale przede wszystkim wywołują ogromny ból, utrudniający mówienie i jedzenie. Skąd biorą się afty w ustach? Jak wyglądają i czym się objawiają? Jak można im zapobiec?

Afty w gardle

Afty w gardle

Bolące owrzodzenia w obrębie jamy ustnej, a nawet gardła mogą pojawić się u każdego. Kto jest na nie najbardziej narażony i w jaki sposób możemy się ich pozbyć, gdy pojawią się afty w gardle?

Wiele osób ma problemy z aftami. Zmiany te dotykają przede wszystkim dzieci i młodzieży, ale również diagnozowane są u osób dorosłych niezależnie od wieku.

Afty w ciąży

Afty w ciąży

Miejscowe nadżerki o białym środku i czerwonej obwódce nazywane są aftami. Na ich częste pojawianie narażone są również kobiety w ciąży. Jak można pozbyć się aft w ciąży szybko i skutecznie?

Afty mogą tak naprawdę dotknąć każdego z nas. Chociaż najczęściej na ich powstawanie narażone są dzieci i młodzież, to jednak występują także afty u dorosłych, które mają podobny przebieg. W grupie podwyższonego ryzyka aftozy znalazły się również kobiety w ciąży.

Afta – jak wygląda?

Otwarte owrzodzenia o charakterze płytkiej nadżerki, która pokryta jest białym nalotem i otoczona czerwonym rumieniem – tak właśnie wyglądają afty. Zmianie najczęściej towarzyszy miejscowy ból, pieczenie oraz swędzenie.

Przeważnie afty mają wielkość około 1-2 milimetrów, ale mogą pojawiać się znacznie większe. Przeważnie występują pojedynczo, ale mogą także w większych grupach.

Najczęściej afty pojawiają się na:

  1. wargach od strony wewnętrznej
  2. wewnętrznych policzkach
  3. błonie śluzowej podniebienia miękkiego
  4. bocznych powierzchniach języka
  5. w gardle
  6. na migdałkach

Skąd biorą się afty u kobiet w ciąży?

nawracająca aftaNie znamy dokładnych przyczyn pojawiania się aft, ale medycyna zna szereg przypadków, stanów i chorób, które sprzyjają ich powstawaniu. Jeśli chodzi o afty w ciąży, najczęściej są one efektem zaburzeń hormonalnych, które mają wtedy miejsce, ale również mogą mieć inne przyczyny.

Często do pojawiania się aft dochodzi wtedy, gdy śluzówka ulega mechanicznemu uszkodzeniu, na przykład podczas szczotkowania zębów, zabiegów stomatologicznych czy noszenia protezy albo aparatu ortodontycznego. Na pojawianie się aft bardziej narażone są również osoby z próchnicą i kamieniem nazębnym, które nie dbają prawidłowo o higienę jamy ustnej.

Aftom w ciąży może sprzyjać też przemęczenie i nadmierny stres, a także niedobory, w tym przede wszystkim niedobór witaminy B12, żelaza, kwasu foliowego oraz cynku. Zdarza się również, że afta w ciąży pojawia się wtedy, gdy kobieta je nadmiernie ostre, gorące, zbyt kwaśne potrawy, które powodują podrażnienie śluzówki jamy ustnej i gardła.

Jak leczy się afty u kobiet ciężarnych?

W większości przypadków afty znikają samoistnie – zmiany znikają po paru dniach, ale niektóre mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni. Można jednak stosować bezpieczne dla ciężarnych metody na zmniejszenie dolegliwości towarzyszących aftom oraz skrócenie czasu leczenia.

Przede wszystkim afty w ciąży leczy się miejscowo – to leczenie objawowe, które ma na celu zmniejszenie bólu i poprawę komfortu. Stosuje się wtedy zarówno metody domowe, jak również preparaty dostępne w aptekach bez recepty.

Domowe metody na afty:

  • płukanka z lekkiego roztworu soli – na jedną szklankę ciepłej wody dodać pół łyżeczki soli
  • płukanki ziołowe – przygotowane z rumianku, liści malin, szałwii, wody różanej
  • miejscowe dezynfekowanie zmian wodą utlenioną – nie należy używać spirytusu!

W aptekach znajdziemy pełną gamę różnych środków przeznaczonych na afty – także dla kobiet w ciąży. To gotowe płukanki na bazie ziołowych składników, preparaty w formie żelu oraz sprayu, które pozwalają na łatwe nanoszenie na zmiany. Mają działanie miejscowo przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzące.

Co wtedy, gdy afty nawracają?

Zdarza się, że u kobiet w ciąży dochodzi do tak zwanej aftozy nawrotowej, czyli nawracającego zapalenia błony śluzowej z powstawaniem dużych grup aft. Zaleca się wówczas konsultację z lekarzem, ponieważ takie objawy mogą świadczyć o niedoborach witamin i minerałów oraz o niektórych schorzeniach wymagających dalszej diagnostyki.

Lekarz będzie mógł również zalecić zastosowanie odpowiednich środków pozwalających na uzyskanie szybkiej ulgi przy nieprzyjemnych dolegliwościach związanych z aftami.

Afty u niemowlaka

Afty u niemowlaka

Afty u niemowlaka to małe wykwity w formie zapalnych owrzodzeń, pojawiające się głównie na dziąsłach, języku lub policzkach. Choć w żaden sposób nie zagrażają życiu ani zdrowiu malucha, to mogą stanowić spory problem, również dla rodziców. Co więc należy wiedzieć na temat afty u niemowląt?

Afty u dzieci

Afty u dzieci

Bolesne nadżerki w błonie śluzowej jamy ustnej pojawiają się już u dzieci, których dieta nie jest oparta w całości na mleku matki. Afty u dzieci mogą mieć bardzo zróżnicowaną wielkość, jednak podobnie jak u dorosłych, ich obecność wiąże się z bólem przy jedzeniu czy w trakcie mycia zębów.

Afta na wardze

Afta na wardze

Afta w ustach to powszechny i w wielu przypadkach systematycznie nawracający problem zdrowotny. Choć mija samoistnie i nie jest żadną niebezpieczną chorobą, sprawia ogromny ból, nie pozostając bez wpływu na samopoczucie psychofizyczne. Może powstawać w całej jamie ustnej, przy czym chyba najbardziej uciążliwa jest afta na wardze.